Kompostimine

Korralikult tehtud kompost parandab mulla lõimist, rikastades seda orgaaniliste ainete ja mikroorganismidega. Kompost on aias väga heaks väetiseks, kui selles on piisavalt lämmastikku, st kompostimisel on kasutatud lämmastikurikkaid jäätmeid.
Komposti ''valmistavad'' jäätmetest mikroorganismid ja vihmaussid.

Kompostimise põhimõtted

Korraliku komposti saamiseks ning selleks, et jäätmed laguneksid kiiresti ja ei muutuks lihtsalt roiskuvaks ja haisevaks kuhjaks, peab kompostihunnik olema korralikult rajatud.

Kompostihunnik tuleks rajada jahedasse ja varjulisse kohta, kus see kuivab aeglasemalt, kui tuule ja päikese käes.

Kompostihunnikus peab olema piisavalt õhku, niiskust ja lämmastikku. Õhk peab hunnikusse pääsema nii alt kui külgedelt. Kui täheldate komposti kuivamise märke, tuleks seda kindlasti kasta. Lämmastikku tuleks segada hunnikusse siis, kui lisate sinna uut materjali. Lämmastikku sisaldavate lisanditena sobivad  sõnnik (nt granuleeritud kanakaka) ja rohelised aiajäätmed (muruniide, rohitud umbrohi, köögiviljade koored).

Kompostida saab ka lihtsalt aianurka kogutud hunnikus, aga sellised hunnikud on inetud ja kipuvad ka väljast kuivama. Korralikult tehtud, läbimõeldud lahendusega kompostikast võib aga olla aias ka täiesti dekoratiivne element. Vaata lisaks, kuidas saada endale kena kompostikast

Kaubanduses on saadaval ka erinevaid plastmassist kompostereid. Üks halb kogemus on seoses Biolani kiirkomposteriga. Juhendis on see komposter ette nähtud aia- ja köögijäätmete kompostimiseks. Pärast pikki katseid asja toimima saada, lisades jäätmetele küll kanasõnnikut, erinevaid kompostikäivitajaid, sooja vett ja midakõikeveel, tuli tunnistada, et aiajäätmeid selles kastis kompostida ei ole võimalik. Seda arvamust kinnitas ka Biolani esindaja, teatades, et see komposter ei olegi mõeldud aiajäätmete vaid ainult köögijäätmete kompostimiseks...

Kodused kompostikastid võivad olla väga erinevad. Lihtsaim variant on traatvõrgust nelinurkne kast, mille nurkadeks on maasse löödud vaiad ja mille esikülge on võimalik eemaldada.

Komposteeritavad materjalid

Kompostimiseks sobivad aia- ja köögijäätmed, kõik, mis on olnud nö elusad.
Köögijäätmete kompostimises oleks hea kompostikast varustada kaanega, et linnud jäätmeid laiali ei tassiks.
Üheks kiire kompostimise saladuseks on see, et kompostihunnikusse ei tohi koguda suurel hulgal sama tüüpi jäätmeid. Parima tasakaalu saab, kui hunnikus on kolmandik mahlakaid ja rohelisi (lämmastikurikkaid) ja kaks kolmandikku pruune ja kuivanud (süsinikurikkaid) jäätmeid. Rohelised ja kuivad jäätmed tuleks laotada hunnikusse vaheldumisi.
Süsinikurikkad on taimede varred, oksad, õled ja ajalehed (mitte kriitpaber). Kompostimisel ei tohi kasutada taimejäätmeid, mida on herbitsiididega töödeldud ning taimehaigustesse nakatunud jäätmeid. Suuremad oksad tuleks kõdunemise kiirendamiseks peenestada.

Uusi jäätmeid lisades tuleks need laotada hunnikule õhukese koheva kihina. Aeg-ajalt tuleks komposti õhutada, seda ümber kaevates (u kord aastas).

Kui täidate kompostikasti ühe korraga ja materjalide omavaheline suhe on sobiv, võib tekkida nn kuumkompostimine. Sellises hunnikus lagunevad jäätmed palju kiiremini, umbes 6 kuuga. Sellises hunnikus võivad hukkuda ka umbrohuseemned ja haigustekitajad.
Täites hunnikut osakaupa, ei pruugi seal tekkida kuumenemist ja sellises külmas kompostihunnikus toimub lagunemine u aastaga. Kompost on valmis, kui see on muutunud tumedaks ja muredaks. Enne kasutamist oleks hea kompost sõeluda, läbi väiksema silmaga võrgu.

Sügisel aiast riisutavad puulehed, mis palju peavalu tekitavad, saab ära kasutada mullaparandajana. Langenud lehed tuleks koguda peale vihma, siis ei pea neid hiljem kastma. Lehed võib ladustada traatvõrgust kasti või lagundada lihtsalt prügikotis, millele on augud sisse tehtud. Lehtede täielik lagunemine on aeglane protsess, kuid ka poolkõdunenud lehti saab kasutada mullaparandajana.
Lehemuld sisaldab küll vähe toitaineid, kuid on väga hea mulla tekstuuri ja õhustatuse parandaja. Lehemuld sobib hästi ka toalillede mullasegusse, kus seda võib kasutada samasuguste omaduste tõttu turba asendajana.

Kommenteeri!

Kärner ja KO - Aedade ja haljasalade kujundamine, rajamine ja hooldus

Aedade ja haljasalade kujundamine, rajamine ja hooldus

Tel +372 5567 3125, info@karner.ee

Soodsad soojuspumbad

Meie sõbrad

  • Telli postitused e-mailile