Tundub, et kuldne sügis on selleks aastaks läbi saanud! Ilmateade lubab aga järjest hukku ja kadu, mis peagi algama hakab. Aias on jäänud teha veel mõningad toimetused, et peagi saaks kamina ees istudes rahulikult omakorjatud ravimtaimedest teed juua.
Lehtede koristamine on kindlasti aias üks peamisi sügistöid. Täna seda tööd vast ette ei ole mõtet võtta, sest kui ilmajaama seekordne ennustus täide läheb ja tormituuled puhuma hakkavad, on peagi aed taas rohkelt lehti täis.
Kui aga torm ja maru möödas, on ka ilmselt enamus lehti puudelt maas ja sobiv aeg riisuda. Murule ei tohiks paksu lehekihti talveks jätta, see soodustab seenhaiguste levikut. Riisutud lehed võib ära kasutada külmaõrnade taimede talvekatteks, kuid lehed peavad kindlasti olema kuivad.
Enne külmade saabumist tuleks roniroosid ja teised külmaõrnad ronitaimed tugedelt lahti lasta ja maha painutada. Hea oleks neid painutada nõnda et lasta nad tugedelt lahti ja panna alla mõni puupakk, et taimed oma raskuse all vastu maad vajudes ära ei murduks. Praegu tuleks roosidel uued pikad võrsed tagasi näpistada, et soodustada õigeaegset puitumist.
Kinni tuleks roosid ja teised külmaõrnad taimed katta novembris, kui maa on kergelt külmunud. Praegu tuleks aga alustada talvekatte materjali kogumist (kuuseoksad, koormakile).Koormakilega kattes tuleb teha kattekonstruktsioonid, millele koormakile asetatakse. Kärneri kogemuste järgi kõige paremini talvituvadki roosid just sellise koormakilega kattekonstruktsiooni all.
Veel jõuab koguda mõningaid ravimtaimi nagu näiteks palderjanijuuri,pihlakaid kibuvitsa- ja viirpuumarju, kui linnud ette ei ole jõudnud. Paljud ravim-ja maitsetaimed on peale mahalõikamist kasvatanud uued värsked võrsed, mis veel värskelt kasutada ja ka kuivatada kõlbavad.
Ära tuleks korjata ka taliõunad ja mõnda jahedasse kohta (keldrisse, verandale) hoiule panna, et jõulu ajal oleks mõnus tervislik puuvili omast käest võtta.
Tühjaks tuleb lasta betoonist tiigid ja kinni katta, et sinna ei koguneks vihmavett, mis hiljem külmudes betooni lõhki lööb. Tiikides kasvanud vesiroosid võib viia keldrisse talvituma. Kokku peaks kerima ka kõik kastmisvoolikud ja viima ära talvekorterisse.
Vajadusel saab veel edukalt istutada püsikuid ja muid taimi, nii paljasjuurseid kui ka konteinertaimi (konteinertaimi võib istutada igal ajal, kui maa ei ole külmunud), siis saavad nad juba kevadel uuel kasvukohal kenasti kasvama hakata.
Püsikute tagasilõikamisega ei ole vaja kiirustada, paljud taimevarred võivad härmatisega või lume all olla väga kaunid ja ka talvel aeda kaunistada. Pealegi jõuab seda tööd ka vabalt kevadel, peale lume sulamist, teha.
Suvelilleanumatesse, kus külm on lilled ära võtnud, võib istutada külmakindlamaid taimi nagu kanarbikud, padipõõsad, eerikad ja krüsanteemid. Eerikaid tuleb peale istutamist hoolsalt kasta ja mitte lasta neil läbi kuivada, muidu pudenevad ilusad tumeroosad õied maha ja jäävad vaid paljad rootsud.Vaasid ja potid võib täita ka lihtsalt männi ja kadakaokstega ning lisada värviks mõne kibuvitsa või viirpuumarja oksa.
Kui neid töid ajapuudusel või mõnel muul põhjusel aga teha ei saa, võib alati pöörduda meie poole ja Kärner aitab teid!