Toalillede ümberistutamine

Juba tükk aega olen tahtnud kirjutada toalillede ümberistutamisest, aga ei ole mahti saanud.  Praegu on aeg sisustatud põhiliselt õunapuude lõikamisega. Nüüd otsutasin, et tuleb lihtsalt maha istuda ja asi valmis kirjutada.

Millest siis alustada?

Kõige pealt tuleks vast vaadata, milliseid taimi oleks üldse vaja ümber istutada. Suuremaid ja vanemaid taimi ei ole igal aastal vaja uude potti istutada. Ümberistutada tuleks aga  noori ja kiirekasvulisi taimi.
Parim aeg ümberistutamiseks on kasvuperioodi algus ehk kevad. Taimede istutamiseks tuleks kasutada spetsiaalset toalillemulda, aiamuld võib sisaldada haigustekitajaid ja kahjureid. Aiandus- ja lillepoodides on müügil erinevaid mullasegusid happelist või  aluselist mulda eelistavatele taimedele ja ka neutraalse pH-tasemega mullasegusid. Kui ei ole teada, millist mulda ümberistutatav taim eelistab on kõige targem kasutada neutraalset mullasegu. Kärneri kogemuste põhjal on väga hea Kekkilä lillemuld, mis sobib kõigile toataimedele. Siiski kaktuste puhul tuleks mullale lisada liiva ja natuke peeneteralist kergkruusa või valida spetsiaalne kaktuse mullasegu.

Millist lillepotti valida?

Uus pott ei tohiks olla eelmisest väga palju suurem, umbes 2-3 cm.
Kas valida savi- või plastpott? Oma eelised ja puudused on mõlemal potil ja ei saa küll öelda, et plastpott oleks halb ja sinna istutada ei tohiks.
Savipoti pind on poorne ja hingab paremini kui plastpott, kuid poorsuse tõttu kaotab ka palju niiskust ja taimele vajalikke toitaineid. Plastpott hoiab hästi niiskust ja toitaineid ja seal on head soojusolud, mis taimekasvule hästi mõjuvad. Lisaks sellele on plastpoti eeliseks ka tunduvalt soodsam hind, kui savipotil.

Kuidas istutada?

Ümberistutatava taime potti tuleks õrnalt muljuda, et muld poti küljest lahti lööks ( seda ei saa küll teha savipotiga). Pott keerata kummuli ja tõmmata taim õrnalt potist välja. Juurtelt tuleb eemaldada vana muld ja ära lõigata surnud, katkised ja haiged juured. Sellest ei ole abi, kui taim asetatakse uude potti koos vana mullaga ja lisatakse veidi värsket mulda. Vana muld tuleb täielikult asendada värske ja toitaineterikka mullaga, siis on ümberistutamisest ka kasu.
Poti põhja võiks panna mõne sentimeetri jagu kergkruusa, et liigne kastmisvesi taime juurte ümbert ära valguks.
Taime tuleb hoida poti keskel ja hakata vähehaaval juurte ümber mulda lisama, seda järjest sõrmedega kinni vajutades. Istutatav taim peab potis jääma esialgsele kasvukõrgusele ja poti servast võiks jätta paar sentimeetrit vaba ruumi, et kastmisvesi üle poti serva ei hakkaks voolama.
Lõpuks tuleks ümberistutatud taim korralikult läbi kasta (v.a. kaktused, neid ei tohi paar päeva peale ümberistutamist kasta), vesi aitab taimel paremini juurduda.

Ümberistutatud taimi ei ole vaja väetada 2-3 nädala jooksul, peale istutamist, sest kasvumullale  on juba lisatud taimele vajalikke toitaineid.

Õitsvaid taimi on parem ümber istutada peale õitsemist!

Kõiki toataimi võiks nüüd kevadel ka tolmust puhastada, kas niiske pehme lapiga ( müügil on ka spetsiaalsed Substrali niisutatud salvrätikud taimede puhastamiseks) või viia taim mõnusa sooja dušši alla ja pesta veega lehed tolmust puhtaks.
Jälgida tuleks ka, et taimed, mis talvel said pimeduse tõttu aknale lähemale toodud, nüüd ereda kevadpäikese käes ära ei kõrbeks!

 

Kommenteeri!

Kärner ja KO - Aedade ja haljasalade kujundamine, rajamine ja hooldus

Aedade ja haljasalade kujundamine, rajamine ja hooldus

Tel +372 5567 3125, info@karner.ee

Soodsad soojuspumbad

Meie sõbrad

  • Telli postitused e-mailile